Site logo

Mise: východ slunce na Plechým

Když všechno vyjde, jak má, nezapomenete na to

V dnešním novém přírůstku do blogu se podíváme blíže na mojí výpravu za východem slunce na Plechý, protože když vyjde počasí a máte trochu štěstí, jako já, tak můžete kromě hromady sněhu vidět taky Alpy. Kdo by ty naše jižní Čechy prostě nemiloval.

Co byste měli mít s sebou?

čelovku (nedělejte prosím to, že půjdete za naprostý tmy jen tak, to mi tam někdo udělal, a když jsem je potkal, tak jsem skoro skočil do sněhu a dělal, že jsem sněhulák)

naštudovanou předpověď počasí, aby ten krpál za to stál

pořádný boty do sněhu a ledu, protože až se tam budete nahoru škrábat, nechcete udělat dva kroky vpřed a čtyři vzad (já měl vlastně vyšší tenisky do města, ale o tom se nechci už nikdy bavit)

při mé cestě jsem zjistil, že mráz občas ještě existuje a není to jenom slovo ve slovníku. Venku bylo -15, takže vrstvil jsem hodně, asi čtyři vrstvy na vršek a tři na nohou

termosku se zázvorovým čajem nebo něco ostřejšího.

Výchozí bod: parkovistě Nová Pec-Láz

Moje cesta začínala v Lázi, kde najdete i oficiální parkoviště na Schwarzenberský plavební kanál. Parkovné stojí, tuším 80kč/den. Přístroj bere drobné, ale i papírovky.

Z parkoviště jsem vycházel kolem 6. hodiny ranní, což znamená, že do východu zbývají dvě hodiny. Pro mě to bylo času tak akorát, ale pokud máte horší fyzičku, počítejte raději víc. Pokud se bojíte tmy, tak pohodlná hodinka a půl, se staženejma půlkama to totiž šlape jak nikdy. Vím, o čem mluvím.

Trasa

Trasa vede kolem Schwarzenberského plavebního kanálu, kde po cca třech kilometrech u akvaduktu odbočíte na rozcestí směr Říjiště. Z Říjiště dále vedou na Plechý dvě stezky. Já zvolil tu zelenou, tedy přes Kamenné moře a Plešné jezero. Subjektivně mi ve srovnání s modrou přijde celkově rychlejší, ale taky značně náročnější. Plíce budete hledat (na bazoši fakt jiný nemaj, díval jsem se) někde v polovině 2,5 kilometrového stoupání na Plechý, ale cestou ještě určitě nevynechte Kučerovo vyhlídku. V době, kdy na ní dorazíte, bude už pravděpodobně vidět dost, a můžete si vychutnat pohled na to, co jste právě vyšlápli.

Až budete na této vyhlídce je fajn si uvědomit, že to máte prakticky za sebou, na Plechý zbývá 400 metrů a nadmořská výška, kterou nastoupáte už ani nestojí za zmínku, fakt.

Jsme tady, a ten výhled, mámo, táto, pojďte se podívat!

Při příchodu na Plechý vás asi trochu vyděsí kolik je tam lidí, oni to totiž Němci maj po hřebenovce prakticky zadarmo, ale vyfotit si a pozorovat východ slunce nebude problém, u pomníku se lidi střídají rychle a míst na kamenech tam je, no jéje. Vyfotit a vidět se toho dá dost, vidíte na Lipno, vidíte na Hochficht, vidíte na Alpy. Konkrétně třeba na Dachstein. Cílem je každopádně dorazit na vrchol před 8 hodinou, tak abyste ten zážitek měli kompletní, od východu až po zlatou hodinku.

Byla to nádhera, ale teď už musíme vyrazit zpátky

Vždy se snažím, při výstupech na vrcholy, nechodit dvě stejné trasy, takže tady tomu nebylo jinak. Vzpomínáte si na tu druhou stezku z Říjiště, kterou jsem zmínil výše? Tak přesně tuhle jsem zvolil jako cestu dolů, můžete se totiž ještě chvilku kochat výhledem do údolí a kulisu při sestupu budou tvořit právě vrcholy na které jste udiveně koukali na Plechým.

Až přijdete na Řijíště, tak už nejspíš bude otevřené občerstvení, ale to doporučuju vždycky ověřit nejdřív u nich na Facebookách zde. Nebude to dlouho trvat a dostanete se zpátky na výchozí parkoviště, a dojdete tam právě včas, všechny davy půjdou proti vám nikoliv s vámi. Navíc 16 kilometrů v nohách, slunce na duši a zážitek na celou zimu. 🙂

Trasa do Mapy.cz: https://mapy.cz/s/decopuhuko

Partner výšlapu: https://www.jiznicechy.cz

  • Zatím žádný komentář.
  • Přidat komentář