Site logo

Nová naučná stezka Olšina

Po stopách neprobádané přírody

V rámci svého toulání po našem kraji mi rozhodně neutekla informace o nové naučné stezce na Olšině, kousek za obcí Hůrka nedaleko Lipna. Jasně, není to úplná novinka, ale já si vždycky radši chvilku počkám než odpadne to prvotní nadšení.

Má výprava začala budíkem ve 4:15, po dalším půlhodinovém snažení se o vzpružení mého obličeje studenou vodou, konečně vyrážím na cestu do rekreačního střediska na Olšinu. Právě tady i samotná stezka začíná. Vyrostlo tu nové informační středisko, kde k celému místu asi najdete ještě víc informací, ale v 5 ráno to nemá úplně cenu to zkoušet. 😂

Informační centrum Olšina

Benefity návštěv míst těsně před východem slunce asi nemusím zmiňovat, ale ve zkratce, celá stezka je vaše a začínal další horký letní den, což má v kombinaci s chladnou nocí vliv na tvorbu mlhy nad vodní hladinou, a to jsou milí krásokrajináři podmínky, které bych přál někdy vidět každému z nás.

Celá stezka má dokola celé Olšiny přes 7 kilometrů a doporučuju si to projít celé. Části stezky jsou lesem, části po dřevěných vyvýšených lávkách. Půda je tam většinou bažinatá, což ještě podtrhly deště začátkem léta a tím pádem je na spoustě míst, kde nejsou právě zmíněné lávky, dost bahna. Proto pokud se chystáte vyrazit na stezku s kočárkem, tak v současném stavu stezky, to rozhodně nedoporučuju, protože se víc natrápíte než vyblbnete. Pokud se někdy podaří vyřešit bahno, tak pro invalidy stezka vhodná nebude stejně nikdy, a to díky velikosti schodů na každou dřevěnou lávku. Pro pěší je to víceméně v pohodě, nemusíte se toho bát, buď si boty sundáte nebo to přeskáčete přes kůly, které někdo do bahna dal. Jsou tam vyšlapané cesty i mimo, ale tady bych ctil pohybovaní se po vyznačených trasách. Před informačním centrem je kamenka s tekoucí vodou, že by na opláchnutí nohou?

Dřevěná lávka na naučné stezce Olšina

Aktivity na stezce

Samotná stezka je hrozně rozmanitá, nabízí spoustu parádních výhledů a děti i dospělí si tu najdou svoje. Já osobně se asi nejvíc vyblbnul na plovoucím přívozu, na kterém se můžete odplavit na molo kousek dál od břehu. A ne, není dobrý nápad na to prostě jenom skočit, naklání se to jako blázen, Tomáši, ve svém věku by tě to mohlo napadnout!

Je tam toho fakt hodně, nechybí zvětšená napodobenina ptačího hnízda, geniálně provedený bobří most, štafle do nebe a další srandičky. Jak konkrétně tyhle aktivity vypadají najdete v galerii níže a odkaz na trasu taky.

Krásný výlet plný brodění se bahnem, ideálně až po kolena, přeji! :))

Shrnutí informací

Časová náročnost3,5h s dětmi
Fyzická náročnostSnadná
Vhodné s kočárkem NE
Vhodné pro invalidy NE
  • Zatím žádný komentář.
  • Přidat komentář