Site logo

Vidět Krumlov jinak

Krumlov je mnohem víc než jen věž a zámek

Kdo mě už zná, tak ví, že v Krumlově jsem doma. A o to víc mě trápí, když ho někdo navštíví, oběhne klasické výhledy z okének, vyfotí se na vyhlídce a přes medvědy se vrací zpátky na parkoviště. Dá se tady toho vidět a ochutnat mnohem více, než jste si do teď mysleli. V tomto článku se společne podíváme na to, jaká místa můžete navštívit, nepotkat u toho prakticky nikoho a hlavně uvidíte Krumlov jinak.

Synagoga

Věděli jste, že v Krumlově je i synagoga? Nachází se kousek od městského parku, je to naprosto klidný kousek centra města a co víc, dá se spojit i s kavárenským zážitkem v podobě Café Synagoga. Nutno podotknout, že v době psaní tohoto článku se do interiéru nepodíváte, je otevřena pouze v případě konání akcí a výstav, což momentálně neplatí. Osobně si myslím, že prostředí prostorné zahrady a kavárny, zážitek zcela naplní, ať už budete celá rodina nebo pár. Kavárna je otevřená čtvrtky až neděle a zahrada je otevřena stále.

Domek Egona Schieleho

Kousek za Synagogou se nachází i zahradní ateliér umělce Egona Schieleho, ve kterém v roce 1911 sám žil a tvořil. Samotné místo ukrývá genius loci, které na vás dýchne snad už z fotky. Terasovitá zahrada, kompletně opravený domek, který lze momentálně i navštívit uvnitř. Otevřený je každý čtvrtek vždy od 11 do 17 hodin až do října. Kompletní otevírací harmonogram najdete na Facebooku zde.

Křížová hora

Tenhle bod je už trošku o fyzičce, ale rozhodně to není nic nezvládnutelného. Převýšení, které při cestě od ateliéru Egona Schieleho nasbíráte, je menší než 150 metrů a výhled tu bude stát za každý nastoupaný metr. Přikládám pohled, který se mi naskytl při mé nedávné návštěvě toho místa. V pozadí vidíte déšť, který se valil na centrum a zbývaly opravdu doslova vteřiny, jak to vím? Sám jsem ty kapky ochutnal! 😄 Samotné památné místo je udržované, nově je tam umístěn zvon, který se ozývá třikrát denně. Pokud bude otevřeno, můžete si místo prohlédnout i vevnitř, já tomu úplně váhu nepřikládám, nejsem fanouškem stěn plných informací, ale nepřísluší mi to jakkoliv odsoudit, to už je na každém z nás.

Náplavka a klášterní zahrady

Návrat z Křížové hory ideálně doporučuji po stejné trase, jako nahoru, poté se vydat podél řeky do ulice Rooseveltova, a dále pak pokračovat směrem do centra. Z ulice Latrán odbočit na náplavku, kde je spousta laviček a krásný výhled na zámek a věž. Přes Pivovarskou zahradu se pak dostaneme do Klášterní zahrady. Věž nám stále doplňuje výhledy z těchto upravovaných a zcela klidných míst.

Ptačí hrádek

No a stejně o ty výhledy z okének nepřijdete, protože další trasa vede přímo přes zámek do zámecké zahrady a odtud pak na Ptačí hrádek. Z ruchu centra lusknutím prstu zmizíte v lese a nebude to dlouho trvat a z lesa najednou vyleze zrekonstruovaný a dokončený Ptačí hrádek. Proč dokončený? Původně vznikal jako památník na oslavu vítězství spojeneckých armád v bitvě u Lipska roku 1813, ale z důvodu nedostatku financí byl nakonec pouze zastřešen. Dnes je v soukromém vlastnictví, byl dokončen a má kompletně nový kabát. Platí, že dovnitř se nepodíváte.

Gastrozážitky

Protože k dobrému výletu patří také dobré jídlo a pití, tak přikládám seznam míst, která mohu s klidem doporučit. Trasa, která následuje v další části, vede kolem všech těchto podniků.

Káva:

Jídlo

Trasa

A aby tento článek byl kompletní, tak přikládám i připravenou trasu pro vás. 😊

Výchozím bodem je parkoviště s označením P1 Jelenka, cena 50kč za hodinu není vůbec příjemná. Druhou volbou by bylo parkoviště P3, které se nachází kousek od Synagogy.

Bohužel tam nejde propojit cestu z náplavky do klášterní zahrady, což je jednoduše možné a cestu určitě snadno objevíte.

Trasa na Mapy.cz zde

  • Petra
    4. 9. 2020 v 13:18

    Krásné přehledné a o víkendu si určitě najdu čas 😎

Přidat komentář